Carpe Diem | Çocuk sahibi olmak için doğru zaman?
22470
post-template-default,single,single-post,postid-22470,single-format-quote,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.7.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

— Çocuk sahibi olmak için doğru zaman?

  • Çocuk sahibi olmanın doğru zamanı var mıdır?
  • Tam olarak ne zamandır?
  • Eşler evlendikten ne kadar süre sonra çocuk sahibi olmalı?

 

Klinik Psikolog Nalan Pulat Gölcüklü:

 

Her birimizin yaşamdan beklentileri farklıdır.  Çocuk sahibi olmaya yüklediğimiz anlamlar da farklıdır.   Doğru zaman ne zamandır dediğimizde evlilik sürecinin nasıl olduğuna bağlı olarak. her çift için değişir bu süre.  Burada belli zaman söylemek yerine  nasıl  karar vereceğimiz daha doğru olacaktır.

Bu karar için öncelikle annenin ruhsal ve bedensel hazır olması ve aile olarak hazır olunması gerekir.

Karar alınıyorken belki de en önemli  belirleyicinin eşlerin her ikisinin de çocuk sahibi olmayı istemesi olduğu düşünülebilir. Çocuk sahibi olmak bir seçimdir,  bu seçim yapılıyorken kadın kadar erkeğin de bu kararı alıyor olması ve istemesi gerekir.  Birinin istememe durumu çocuk yetiştirme sürecini zorlaştıracaktır. Sağlıklı ve keyifli alınacak karar için eşlerin birbirine güven duyduğu ve çocuk sahibi olmanın sorumluluklarını karşılayabileceklerini düşündükleri bir aile ortamının olması gerekir.

Annenin ruhsal olarak kendisini iyi hissetmesi önemlidir. Annenin elbette bazı sorunları olabilir ancak bebekle ilişkili kendisini istekli, bakımıyla ilgili enerjisinin yüksek olacağını düşünmesi kararın doğru olduğunu gösterebilir. Beklenmedik hamilelikler ya da sadece çevrenin baskısıyla alınan karar sonucu yaşanan hamilelikler başta annenin sonrasında aile bireylerini ruhsal olarak olumsuz etkileyebilir.

Annenin bedensel olarak hazır olması gerekir. Erken yaştaki yada geç yaştaki hamilelikler bebeğin ve annenin sağlığı açısından risk oluşturabilir. hormonsal olarak hamileliğe uygun olup olmadığı kontrol edilmeli, alkol, sigara, ilaç kullanımı varsa bırakılmalı. Ve öncesinde tüm bunlar için bir sağlık kontrolü yapılmalıdır.

 

Aile olarak hazır olmak

 

Kaç yıldır evli kalındığından çok eşlerin beklentilerinin ne ölçüde aynı olduğu önemli oluyor. Eşler arasında çatışmalar ve ciddi bazı huzursuzluklar var ise ve çocuk bu huzursuzlukları geçirebilecek bir yol olarak isteniyorsa bu karar sağlıklı olmayacaktır aksine sorunların daha büyümesine sebep olabilir. Çocuk bakımına, maddi ve manevi  sorumluluklarına beklentilerin eşler arasında ne ölçüde uyuştuğu o ölçüde sağlıklı bir karar alındığını bize düşündürebilir.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.